Gracanica.Net - Stari forum
Listopad 24, 2014, 09:40:00 *
Dobrodošli, Gost. Molimo, prijavite se ili se registrirajte.

Prijavite se korisničkim imenom, lozinkom i duljinom prijave
Novosti: Ovaj forum predstavlja stari Gracanica.Net forum, tačnije jedan od zadnje dostupnih backupa baze sa postovima iz starog foruma.
Na forumu nije dozvoljeno registrovanje novih članova, logiranje niti slanje novih postova i tema.

Aktuelni forum se nalazi na adresi http://www.gracanica.net.

Forum   Pomoć Traži Kalendar Članovi Prijava Registracija  
 Str: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 20
  Ispis  
Autor Tema: Povratak vjeri...da li je moguc?  (Posjeta: 21746 puta)
0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.
IKSC
Stalni član
*
Spol: Muški

music n.s.

« Odgovor #165 na: Studeni 03, 2007, 09:30:50 »

hsb...divni sthihovi...volim rumija i smatram ga jednim od najvecih pjesnika, mislilaca i filozofa svih vremena. nazalost ima puno muslimana kojih smatraju da ni on nije pravi musliman jer je pripadao sufijama. sto se mene tice sufije ono najljepse sto je islam dao.

evo jos malo rumijevih stihova, nazalost na engleskom (ne bih se usudjivao da kasapim ovog majstora svojim prevodjenjem). pjesma je inace bas o covjeku i vjeri:

THE PROGRESS OF MAN - Rumi

First he appeared in the realm inanimate;
    Thence came into the world of plants and lived
    The plant-life many a year, nor called to mind
    What he had been; then took the onward way
    To animal existence, and once more
    Remembers naught of what life vegetive,
    Save when he feels himself moved with desire
    Towards it in the season of sweet flowers,
    As babes that seek the breast and know not why.
    Again the wise Creator whom thou knowest
    Uplifted him from animality
    To Man's estate; and so from realm to realm
    Advancing, he became intelligent,
    Cunning and keen of wit, as he is now.
    No memory of his past abides with him,
    And from his present soul he shall be changes.
    Though he is fallen asleep, God will not leave him
    In this forgetfulness. Awakened, he
    Will laugh to think what troublous dreams he had.
    And wonder how his happy state of being
    He could forget, and not perceive that all
    Those pains and sorrows were the effect of sleep
    And guile and vain illusion. So this world
    Seems lasting, though 'tis but the sleepers' dream;
    Who, when the appointed Day shall dawn, escapes
    From dark imaginings that haunted him,
    And turns with laughter on his phantom griefs
    When he beholds his everlasting home.

Evidentirano

"Napravi mi sina, pod svjetlima kazina.. Bit ce djete srece sve ce da mu ide svi ce da mu zavide..." (Jelena Karleusa)
dmr
Savjetnik

In the long run, we're all dead.

« Odgovor #166 na: Studeni 03, 2007, 09:35:30 »

Seven Advice from
Mevlana Jelaluddin Rumi
-------------------------------
In generosity and helping others, be like a river.
In compassion and grace, be like the sun.
In concealing other's faults, be like the night.
In anger and fury, be like dead.
In modesty and humility, be like the earth.
In tolerance, be like the sea.
Either appear as you are, or be as you appear.
Evidentirano

"Ja se zovem El-Muhammed, iz plemena starih Azra, što za ljubav život gube, i umiru kada ljube!"
IKSC
Stalni član
*

music n.s.

« Odgovor #167 na: Studeni 03, 2007, 09:49:40 »

Citat:
Seven Advice from
Mevlana Jelaluddin Rumi
-------------------------------
In generosity and helping others, be like a river.
In compassion and grace, be like the sun.
In concealing other's faults, be like the night.
In anger and fury, be like dead.
In modesty and humility, be like the earth.
In tolerance, be like the sea.
Either appear as you are, or be as you appear.

hvala za ovo damire, odlicno.
Evidentirano

"Napravi mi sina, pod svjetlima kazina.. Bit ce djete srece sve ce da mu ide svi ce da mu zavide..." (Jelena Karleusa)
HSB
Početnik
**

« Odgovor #168 na: Studeni 03, 2007, 09:49:57 »

Samo Allah Uzviseni zna sta je u srcima nasim. Ne bih se nikada usudio muslimana proglasiti nevjernikom.
Vjera je direktni 'link" izmedju covjeka i Stvoritelja, bez posrednistva, i mi obicni smrtnici nemozemo i nesmijemo suditi o tome.

A Allah najbolje zna.

Nisam dervis ali uzivam i utapam se sufijskoj poeziji. Mnogi je ne razumiju jer je citaju umom a ne srcem i ne shvataju ljubav koja je gorila u dusama cistih asika zaljublenika.

I moja fusnota govori o ljubavi, napisana rukom Bozijeg roba Yunusa Emre, i u prijevodu znaci:

Sigurno znaj da na ovom svijetu ne postoji covjek bez ljubavi, svako osjeca neku vrstu ljubavi i zaljubljeni je.

ışksuz adem dünyada bellü bilün ki yokdur
her biri bir nesneye sevgüsi var aşıkdur. Yunus Emre (12 vijek)
Evidentirano

her biri bir nesneye sevgüsi var aşıkdur. Y.Emre
HSB
Početnik
**

« Odgovor #169 na: Studeni 03, 2007, 10:20:27 »

Mnogi ne razumiju da pozivanje Allahu Uzvisenom biva postepeno, sam put i nacin pozivanja je jasan. Prvo poziva se mudro, lijepim savjetom, raspravom na lijep nacin...

Dokaz za receno nalazimo u Kur´anu u rijecima Uzvisenog :"Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj i s njima se na najljepši način raspravljaj"(Nahl-125 ajet).
I rekao je Allah Uzviseni :"I sa sljedbenicima Knjige raspravljajte na naljepsi način – ne sa onima medju njima koji su nepravedni" ( Ankebut 46).

Eh sad bi neki da pozure ljude trazeci od njih da se promjene u stanje u kojem su bili Ashabi Bozijeg Poslanika preko noci.

Ko želi tako on je mentalno nestabilan i dalek od hikmeta mudrosti.

Sam serijat je objavljivan postepeno kako bi se ustabilio i upotpunio u ljudima.
Kada je objavljen propis o namazu proslo je trinaest godina od njegove naredbe i postepeno se upotpunio u obliku kojeg mi poznajemo.
Zekjat koji je propisan druge godine po hidzri prolazi kroz razne oblike da bi Poslanik a.s u devetoj godini po hidzri izaslao one koji su ga ubirali. Isto je bilo i sa ramazanskim postom.

Mudrost odbacuje da se svijet izmjeni preko noci.

Primjeri mudrosti podsjecanja radi:

Poslanikov a.s. postupak sa beduinom koji se pomokrio u mesdzidu. Koji ga poziva nakon što je zavrsio obracajuci mu se: "Zaista u ovim mesdzidima ne prilici mokrenje ili necistoca. Zaista su oni za Allahov zikr ,namaz i ucenje Kur`ana" (Muslim 285).

A ovo su riječi pustinjaka: Prisao mi je Poslanik , iskupio bi ga svojim ocem i majkom, i nije me psovao ,korio niti udario (Hadis Sahih Ibnu Madže 529 Sahih Albani).
Evidentirano

mesha
Uporan lik

« Odgovor #170 na: Studeni 04, 2007, 19:02:49 »

Citat:
Mnogi ne razumiju da pozivanje Allahu Uzvisenom biva postepeno, sam put i nacin pozivanja je jasan. Prvo poziva se mudro, lijepim savjetom, raspravom na lijep nacin...
Dokaz za receno nalazimo u Kur´anu u rijecima Uzvisenog :"Na put Gospodara svoga mudro i lijepim savjetom pozivaj i s njima se na najljepši način raspravljaj"(Nahl-125 ajet).
I rekao je Allah Uzviseni :"I sa sljedbenicima Knjige raspravljajte na naljepsi način – ne sa onima medju njima koji su nepravedni" ( Ankebut 46).

Eh sad bi neki da pozure ljude trazeci od njih da se promjene u stanje u kojem su bili Ashabi Bozijeg Poslanika preko noci.

Ko želi tako on je mentalno nestabilan i dalek od hikmeta mudrosti.

Ja mislim da je jos veci problem u totalnoj pasivnosti kad je "dava" u pitanju. Oni koji bi mogli i znaju kako to treba nece. Jedino su spremni da kritikuju bilo koga ko to pokusa, to je puno lakse. Mada u ovom ajetu koji si naveo to je imperativ svakom muslimanu.
1. Pozivaj na put svoga Gospodara.
2. Mudro i na najljepsi nacin.

Kod sufizma ima toga lijepog i pozitivnog da se kaze hejbet. A moglo bi i onog negativnog, jer islam je puno veci i siri od sufizma, sufije nikako da to skontaju. Meni smeta recimo kod njih to sto su pasivni kad je u pitanju pozivanje u islam. Lijepog su ophodjenja prema drugima "ahlakli insani" a nekako su se ucahurili u svoje tarikate i bas ih briga za "outsidere" muslimane pripadnike drugih tarikata a kamoli ostale. Imam takav dojam i pricam iz svoga licnog iskustva. Iznimka je hafiz Bugari posto ga poznajem a neko vrijeme sam i proveo u njegovom dzematu, svjedok sam da covjek radi uspjesno na polju dave i dobar je u tome. Medjutim pravi dervisi ga zaobilaze i radije idu kod nakshibendijskog shejha iz susjednog dzemata, na "hard core" zikr cetvrtkom do sabaha.
Evidentirano

“Došla je Istina, a nestalo je laži, laž zaista nestaje… (Kur’an, Isra/81)
Selmica
Uporan lik

« Odgovor #171 na: Studeni 04, 2007, 19:32:55 »

Eh da zakljucimo moji dragi...pa eto konacno ja skontah razlog moje veoma dobre prijateljice za prekid sa nemuslimanom i dolaskom tobe.

A Bogami moram priznati i ja bih kad bi bilo vise takvih...Uh masala...eto lijepa nasa sestra Muslimanka nasla veoma zgodnom, sarmantnog i zaista breathtaking Arapa, brata Muslimana pa svi sretni pa eto kako se vjera siri, pa neka hvala Bogu haijrli, ako Bog da amin.

Uh, Uh treba ici malo po Arapskim zemljama al' ne moze se prsten na ruci pa na proljece Svicarska mi ne gine.

Evidentirano
HSB
Početnik
**

« Odgovor #172 na: Studeni 05, 2007, 12:57:49 »

Ja mislim da je jos veci problem u totalnoj pasivnosti kad je "dava" u pitanju. Oni koji bi mogli i znaju kako to treba nece. Jedino su spremni da kritikuju bilo koga ko to pokusa, to je puno lakse. Mada u ovom ajetu koji si naveo to je imperativ svakom muslimanu.
1. Pozivaj na put svoga Gospodara.
2. Mudro i na najljepsi nacin.

Kod sufizma ima toga lijepog i pozitivnog da se kaze hejbet. A moglo bi i onog negativnog, jer islam je puno veci i siri od sufizma, sufije nikako da to skontaju. Meni smeta recimo kod njih to sto su pasivni kad je u pitanju pozivanje u islam. Lijepog su ophodjenja prema drugima "ahlakli insani" a nekako su se ucahurili u svoje tarikate i bas ih briga za "outsidere" muslimane pripadnike drugih tarikata a kamoli ostale. Imam takav dojam i pricam iz svoga licnog iskustva. Iznimka je hafiz Bugari posto ga poznajem a neko vrijeme sam i proveo u njegovom dzematu, svjedok sam da covjek radi uspjesno na polju dave i dobar je u tome. Medjutim pravi dervisi ga zaobilaze i radije idu kod nakshibendijskog shejha iz susjednog dzemata, na "hard core" zikr cetvrtkom do sabaha.

Da Mesha u pravu si, to jeste imperativ, ali svako ima svoje nacine i metode. U mom slucaju sigurno ce to biti mudro i na najljepsi nacin. Da ti spomenem jedan slucaj, koji se by the way, dogodio ovdje gdje trenutno zivim. Znaci van Bosne. Naime, na faxu se pokvario aparat za kafu, za koju se inace placa svega 25 euro centi, i nakon toga mogao si uzeti kafu i bez da platis.
Eh, jedan momak svaki dan stane u podug red studenata 9koji naravno ne placaju kafu) i kad dodje na red jedino on ubaci tih 25 centi i uzme kafu. Nakon nekoliko dana raja ga pita zasto to radi kad moze kafu dobiti dzaba. I onda on na fin nacin objasni da je on musliman i da se kloni necega sto nije njegovo itd, itd, itd.

Kod nas bi vjerovatno bio proglasen za debila, ali ovdje je zaintrigirao mnoge da malo vise spoznaju bit islama.

A sto se dervisa tice, i tu si djelomicno u pravu. Ovdje znam vise nemuslimana koji su presli na islam bas pod uticajem sufijskog ucenja i nenasilnog pristupa ljudima.
Ako pitas dervisa za islam, on ce poceti pricati o dzennetu, ljepotama vjere, o asku ljubavi prema Bogu, O Bozijoj Milosti, sav nasmijan i zadovoljan...

Docim neciji pristup je dosta ostar i prijeteci tipa ti ces u dzehennem ako se toga ne okanis, sa time moras odmah prestati, nisi pravi musliman... I jos gledaju puku formu, brada do pupka, kratke hlace, peka i rukavice za zene i sl (nije mi namjera da polemisem o ovoj temi).
Davno je jedan BiH alim rekao, kada je svijet nakon drugog svjetskog rata poceo manje nositi fesove, nije vazno sta je NA glavi nego sta je U glavi.

To je sve u redu za one koji su vec podobro zagrizli jabuku islama ali to nije nacin da privuces nekoga....
Evidentirano

mesha
Uporan lik

« Odgovor #173 na: Studeni 06, 2007, 11:37:09 »

Citat:
Docim neciji pristup je dosta ostar i prijeteci tipa ti ces u dzehennem ako se toga ne okanis, sa time moras odmah prestati, nisi pravi musliman... I jos gledaju puku formu, brada do pupka, kratke hlace, peka i rukavice za zene i sl (nije mi namjera da polemisem o ovoj temi).
Davno je jedan BiH alim rekao, kada je svijet nakon drugog svjetskog rata poceo manje nositi fesove, nije vazno sta je NA glavi nego sta je U glavi.

To je sve u redu za one koji su vec podobro zagrizli jabuku islama ali to nije nacin da privuces nekoga....

Nema ni potrebe nekoga privlaciti jeftinim trikovima i pricama o onome sto osoba zeli da cuje. Ljudima treba istina. Allah, s.v.t., stvorio je ljude i dzine da Mu ibadet cine.  Slao je poslanike, čiji je zadatak bio pozivanje ljudi u tevhid (iskazivanje Allahove , jednoce). Muhammed,sallallahu 'alejhi ve sellem, je trinaest godina u Meki pozivao ljude u tevhid (Allahovu jednocu) i odvracao od pridodavanja laznih bozanstava. Zatim uvjeravao je ljude da ce nasutupiti Sudnji dan i da ce biti polaganje racuna za sve sto meleci, plemeniti pisari zapisuju od nasih dobrih ili losih djela. Nije poput sufija izricito pricao o Dzenetu i o nagradama nego o strahovitim patnjama i kaznama. Pogledaj malo Mekanske sure. Kratke su, sa jasnim porukama, osim opisa dzeneta pune su i jezivih prijetnji. U većini sura se ukazuje na stetnost sirka po pojedinca i zajednicu. Zar nije Poslanik salallahu alejhi vessellem rekao osjedila me je sura Hud i njezine sestre.
Musrici iz plemena Kurejs davali su Allahovom Poslaniku vlast, imetak, žene i sve drugo sto dusa pozeli, a zauzvrat trazili samo da se odrekne poziva u tevhid i  da ne napada na njihove kipove. Mogao je on na to pristati iz neke sufijske mudrosti ali nije.
Evidentirano

HSB
Početnik
**

« Odgovor #174 na: Studeni 06, 2007, 13:08:21 »

Mesha ahbabu. Ne govorim ti bolan o tome da neko treba nesto da mijenja u Islamu, ili izvrce ili neuzubillah laze, estagfirullah, niti su ovo jeftine price i fazoni. To neka ti je jasno, ako ti do sada nije bilo. Sem toga Allah Uzviseni je obecao da ce cuvati Kur'an Casni. Zato imamo hafize Kur'ana od Alejhisselama pa naovamo. Kur'ani Kerim je zapisan i u Levhi-Mahfuz-u...
Stvar je u tome da islam kao vjera i sistem zivota treba da evolvira u covjeku koji se tec susrece sa istim. a to se ne desava u jednom danu ili noci. To jest, nemozes covjeka bombardovati sa milion cinjenica u jednom satu i ocekivati od njega da se odmah promjeni i implementira sve preko noci. Boziji tevhid ili jednoca je jasan i naravno da je to prva stvar o kojoj upoznas insana. Zatim ga upoznas ga sa imanskim i islamskim sartovima, i das covjeka pride da to shvati, svari i prihvati.
Pasa moj, nemoj ocekivati da ce ta ista osoba sutra poceti klanjati bes vakat, postiti, ne ocekuj od nekog da preko noci postane 100% praktikujuci musliman. Pa koliko je Boziji Poslanik proveo vremena u izolaciji sa svojim ashabima. Kada su bili pod punim embargom sto bi reklu danasnjim rjecnikom. Kada je jedan od ashaba nasao neku suhu kozicu od koje su spravili neko jelo... Nista se ne treba pozurivati.
Moj stav je jasan i zasniva je na vec navedenim Kur'anskim Ajetima, znaci nacin pozivanja na Allahov put je jasan.

Tebe razumijem o cemu pises, to je meni jasno, sucur Allahu, ali nekome je, mozda, potrebno vremena da spozna sustinu vjere i da je ona u stvari nacin zivota. Prozeta u svakom zivotnom segmentu, cak i najmanjem od nacina kako ces ustati ujutro, kako izaci iz kuce, kako obuci odjecu, kako uci i izaci iz nuznika itd, itd.
To ti je jarane kao kad dijete naucis abecedu i sad ocekus od njega da zna sva klasicna knjizevna djela. Sabur, jer nista ne ide preko noci...
Evidentirano

mesha
Uporan lik

« Odgovor #175 na: Studeni 06, 2007, 16:45:42 »

@angelina
Citat:
Mah, nacemo se kod Boga akobogda. Svakom svoje.

Nadam se i u isti dan i u istoj skupinu vjernika, koji ce biti uz one koje su i na dunjaluku slijedili  punim srcem i nadali su se danu koji im je obecan. To je jedino moguce ako predjes na islam, pa koristim priliku da te pozovem u jedinu kod Allaha s.w.t. priznatu vjeru, islam. Allah je, uistinu, i moj i tvoj Gospodar, to je jedini ispravan put. Ako odbijes posvjedoci da mi u Uzvisenog Allaha vjerujemo,  budi svjedok da smo muslimani!!!

@HSB
Drago mi je da se razumijemo. “neka među vama bude onih koji će na dobro pozivati i tražiti da se čini dobro, a od zla odvraćati – oni su ti koji će uspjeti.” (Alu Imran, 104.)
Vi ste narod najbolji od svih koji se ikada pojavio, naređujete na dobro, a od zla odvraćate, i u Allaha vjerujete... „ (Alu 'Imran 110)

Evidentirano

angelina
Uporan lik

« Odgovor #176 na: Studeni 06, 2007, 21:33:32 »

Rekoh svakom svoje. Vidjecemo se mi pred Bogom, a samo on ce odluciti ko mu je bio dovoljno dobar vjernik. A ako mislis da cu goriti u strasnim vatrama Dzehenema zato sto nisam presla na Islam... sta da ti kazem? Ocigledno da ne gledamo Boga istim ocima!

Ti gradi svoj put u Dzenet a ja cu svoj. Pa ko prije do njega  56e8
Evidentirano
mesha
Uporan lik

« Odgovor #177 na: Studeni 07, 2007, 02:52:32 »

Ako ostanes u krscanstvu u koje je nemam namjeru prelaziti necemo se vidjeti. Jer svako ce akobogda biti sa skupinom vjernika koju je i za dunjaluka slijedio. Sa onom grupom koju je volio i njihovim idejama tezio. Mozda bi se vidjeli da te nisam pozvao u islam. Jer tvoje je pravo kod mene da ti istinu dostavim i u nju te pozovem. Ovako budi svjedok na Sudnjem danu da sam ja musliman koji te je pozivao u tevhid.
Evidentirano

Doktor
Stalni član
*

« Odgovor #178 na: Studeni 07, 2007, 03:50:23 »

@mesha

svi cemo mi pred Boga, bio musliman ili krscanin
svi cemo odgovarat za dobra ili losa djela, bio musliman ili krscanin
zar ne stoji u Kur´anu da ce kod Boga bolje proci krscanin koji je cinio dobra djela na svoj nacin vjerovanja nego musliman koji nije cinio dobra djela...i prestani vise majke ti sa poducavanjem ljudi o vjeri na forumu 14068   14064
Idi u Irak ili Avganistan pa propagiraj svoje stavove
Evidentirano

Selmica
Uporan lik

« Odgovor #179 na: Studeni 07, 2007, 04:03:41 »

Ako ostanes u krscanstvu u koje je nemam namjeru prelaziti necemo se vidjeti. Jer svako ce akobogda biti sa skupinom vjernika koju je i za dunjaluka slijedio. Sa onom grupom koju je volio i njihovim idejama tezio. Mozda bi se vidjeli da te nisam pozvao u islam. Jer tvoje je pravo kod mene da ti istinu dostavim i u nju te pozovem. Ovako budi svjedok na Sudnjem danu da sam ja musliman koji te je pozivao u tevhid.

I nastavljamo u istom duhu tolerancije i postivanja multi-religious spirit ovog foruma 14068

Molim moderatore koji insistiraju na postivanju razlika da mi objasne da li je ovo u duhu nacela foruma, tj. ovo se nesmatra kao provociranje, vrijedanje itd. Svaka cast,, na obraz vam
 6a8f
@Angelina zao mi je zbog ispada poput ovih. 14064
Evidentirano
 Str: 1 ... 10 11 [12] 13 14 ... 20
  Ispis  

Skoči na:  

Pokreće MySQL Pokreće PHP Powered by SMF 1.1.19 | SMF © 2011, Simple Machines Valjani XHTML 1.0! Valjani CSS!