collapse

* Web kamera

* Vrijeme

Autor Tema: Wi-Fi šifre u Gračanici  (Posjeta: 6069 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Gracanica

• Početnik
  • *
  • Spol: Muški
Wi-Fi šifre u Gračanici
« : Kolovoz 21, 2014, 14:54:19 poslijepodne »
Na Facebooku je pokrenuta stranica gdje na jednom mjestu možete saznati sve Wi-Fi šifre u Gračanici, kako bi olakšali Wi-Fi pristup internetu građanima Gračanice.

Pa ako znate neku šifru od nečijeg Wi-Fi-a slobodno pošaljite.

http://goo.gl/g7vwYq

bakir

• Administrator
  • *
  • BOFH
Odg: Wi-Fi šifre u Gračanici
« Odgovori #1 : Kolovoz 21, 2014, 23:35:37 poslijepodne »
:)

Zanimljiv fol :)

kontrash

• Global Moderator
  • No text ...
    • gracanica.Net
« Odgovori #2 : Kolovoz 22, 2014, 11:45:13 prijepodne »
Na Facebooku je pokrenuta stranica gdje na jednom mjestu možete saznati sve Wi-Fi šifre u Gračanici, kako bi olakšali Wi-Fi pristup internetu građanima Gračanice.

Od necijeg Wi-Fia ? 4323567

Nisam otvarao stranicu na "fejsu" al' nije valjda ono sto mislim da jest  543200 
iMagine

Gracanica

• Početnik
  • *
« Odgovori #3 : Kolovoz 22, 2014, 13:14:32 poslijepodne »
Od necijeg Wi-Fia ? 4323567

Nisam otvarao stranicu na "fejsu" al' nije valjda ono sto mislim da jest  543200

Zavisi šta misliš!?  ::)

bakir

• Administrator
  • *
  • BOFH
« Odgovori #4 : Kolovoz 22, 2014, 23:18:15 poslijepodne »
Imam par  svojih passworda, ali mi ne pada na pamet da ih dijelim :)

Ideja nije losa za ove javne  objekte, svakako se te sifre mogu lako dobiti. Izgleda da to kod nas i nije nesto posebno regulisano...

Sjetim se perioda prije 10ak godina kad se nije moglo naci 5-6 mreza u citavom gradu...

Gracanica

• Početnik
  • *
« Odgovori #5 : Kolovoz 23, 2014, 09:30:28 prijepodne »

Sjetim se perioda prije 10ak godina kad se nije moglo naci 5-6 mreza u citavom gradu...

Prije 10ak godina moglo se na prste jedne ruke nabrojat ko je imao Wi-Fi na laptopu/pc/mobitelu...
A jako svaka kuća koja ima internet ima i Wi-Fi ruter (barem kod koga je xDSL). A i ovi kinezi stali masovno štajncat mobitele, svaki dan neki novi mobitel a marke mobitela su nikad čuo.

bakir

• Administrator
  • *
  • BOFH
« Odgovori #6 : Kolovoz 23, 2014, 11:31:19 prijepodne »
Evo jedno moje skeniranje etera iz 2006-te. To je bilo sve sto se moglo naci...

FOX

• Stalni član
  • hmm..
« Odgovori #7 : Kolovoz 25, 2014, 08:10:25 prijepodne »

uhh  Pa vi niste normalni! Ajd neka mi neko kaze barem 1 JEDAN razlog zasto bi se to trebalo raditi????
"pamet nije nipošto skupa,samo se nema gdje kupit"

Gracanica

• Početnik
  • *
« Odgovori #8 : Kolovoz 25, 2014, 15:36:05 poslijepodne »
uhh  Pa vi niste normalni! Ajd neka mi neko kaze barem 1 JEDAN razlog zasto bi se to trebalo raditi????
:P Razloga je puno, i nema potrebe spamovat sa glupim pitanjima.

FOX

• Stalni član
  • hmm..
« Odgovori #9 : Kolovoz 25, 2014, 21:36:02 poslijepodne »
Jao majko mila ti ces mi govoriti o spamu...

Odi na translate.gooogle.com

There are a number of reasons, below are just some:

- Without a password, members of the public can use your internet connection for free though you are paying for it.
- They can put viruses onto your computer.
- They can view your files.
- They can change settings on your router to lock you out of using it.
- Most internet providers limit your connection, the intruder can use up all your bandwidth and slow down your internet.

bakir

• Administrator
  • *
  • BOFH
« Odgovori #10 : Kolovoz 26, 2014, 21:39:15 poslijepodne »
Ove sifre iz kafica se svakako vrlo lako mogu dobiti...

Dijeljenje vlastitih linkova mi ne pada na pamet, barem radi razloga koje je vec naveo Fox....

Gracanica

• Početnik
  • *
« Odgovori #11 : Kolovoz 27, 2014, 14:01:24 poslijepodne »
Jao majko mila ti ces mi govoriti o spamu...

Odi na translate.gooogle.com

There are a number of reasons, below are just some:

- Without a password, members of the public can use your internet connection for free though you are paying for it.
- They can put viruses onto your computer.
- They can view your files.
- They can change settings on your router to lock you out of using it.
- Most internet providers limit your connection, the intruder can use up all your bandwidth and slow down your internet.

s077y
Moram ti govorit o spamu da me ne nerviraš  83025 .
Netreba meni translate znam ja engleski bolje nego bosanski.

Sve to što si kopiro je tačno (živa istina), ali mi živimo u Bosni 'narod glup' (čast izuzecima) neznaju koristiti Google a kamoli nešto drugo (u tom slučaju nevaže ti razlozi) ...

- They can put viruses onto your computer. -Staviš Antivirus i firewall i na routeru podesiš client isolation, problem riješen.
- They can view your files. -Staviš firewall i client isolation, problem riješen
- They can change settings on your router to lock you out of using it. Staviš administrativni password na router da nemože niko ući u podešavanja routera, problem riješen.
- Most internet providers limit your connection, the intruder can use up all your bandwidth and slow down your internet. -Podesiš bandwidth količinu MB brzinu i vrijeme trajanja sesije, problem riješen.

Ima se o toj temi pisat danima.  ;)

FOX

• Stalni član
  • hmm..
« Odgovori #12 : Kolovoz 27, 2014, 21:59:38 poslijepodne »
 :o

hiroshi7

• Član
  • *
« Odgovori #13 : Rujan 01, 2014, 12:51:04 poslijepodne »
Stranica vam zasluzuje milion lajkova  :)

@fox https://openwireless.org/

FOX

• Stalni član
  • hmm..
« Odgovori #14 : Rujan 02, 2014, 12:25:56 poslijepodne »
Citat:
Open Wireless, file sharing and copyright infringement

Operators of Open Wireless may worry that they could be liable if people use their networks to engage in copyright infringement. As we explain in our "Open Wi-Fi and Copyright" whitepaper, however, network providers in general are simply passive conduits for Internet traffic and, absent some additional action (such as encouraging users to use their network to infringe), should not be found legally responsible if the packets passing through happen to contain infringing material.

That being said, some network operators in the United States choose to invoke the additional protections through Section 512 of the DMCA, which gives service providers a "safe harbor" from liability for infringement by their users. "Service providers" includes open wireless providers, since they are "providers of... network access," and they are also providing routers for "connections for digital online communications, between or among points specified by a user." An Open Wireless access point provides both network access and routing functions, much like any other service provider.

Section 512(i) says that a service provider must have a repeat infringers policy, specifically that they have "adopted and reasonably implemented, and informs subscribers and account holders of the service provider’s system or network of, a policy that provides for the termination in appropriate circumstances of subscribers and account holders of the service provider’s system or network who are repeat infringers." While the application of this section to open wireless access points has not been interpreted by a court, it may be helpful to have a written policy for your open wireless.

To help, we have created an Open Wireless Movement policy. If you want to use it, please inform subscribers and account holders of your system that you have adopted (and will reasonably implement) this policy by using the SSID "openwireless.org" or post this policy where it can been seen by your subscribers and account holders. When the Open Wireless Movement implements patches to router firmware, we will make also this policy discoverable through the router's web interface.

Remember: even without a Section 512(a) safe harbor, network operators have significant protections against liability for infringement that they themselves did not commit. This means that as a wireless network operator, if you don't infringe copyright yourself and only provide access to the network, copyright law provides strong argument against liability.

Open wireless providers may face another problem, however, in the form of copyright trolls. These companies try to use the threat of having to defend a copyright infringement suit and damages to extract settlements from people using file sharing networks. Copyright trolls often use flimsy evidence; they rely on the fact that the cost of fighting a lawsuit against them would normally be higher than the cost of just paying them a few thousand dollars to settle.

If you run an open wireless network, there is a small risk that you could be targeted by a copyright troll because of the actions of your guest users. If that happens, you could plan to hire a lawyer and fight the troll, which is righteous, but might be time consuming and expensive. EFF is occasionally able to represent wireless operators targeted by copyright trolls for free. (We have had some notable success.) Many people choose the less costly (but still costly) route of settling.

Super idilično, kod nas primjenljivo  s077y da jest, u cemu bi bio problem pitam ja Vas?