collapse

* Web kamera

* Vrijeme

Autor Tema: Neke mudre misli  (Posjeta: 8948 )

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

sorrow

• Stalni član
  • Spol: Ženski
Neke mudre misli
« : Lipanj 29, 2009, 23:07:13 poslijepodne »
"Sve što treba da znam o tome kako treba živjeti,šta raditi i kakav biti,naučio sam još u vrtiću.Mudrost me nije čekala na vrhu planine,na kraju dugog uspona školovanja,nego se krila u pijesku dječjeg igrališta.A evo šta sam tamo naučio:

*Sve podijeli sa drugima.
    *Igraj pošteno.
    *Ne muči ljude.
    *Svaku stvar vrati gdje si je našao.
    *Počisti za sobom.
    *Ne uzimaj ono što nije tvoje.
    *Kada nekoga povrijediš, izvini mu se.
    *Peri ruke prije jela.
    *Pusti vodu u toaletu.
    *Topli keks i hladno mlijeko su zdravi.
    *Živi uravnoteženo: malo uči, malo razmišljaj, crtaj, slikaj, pjevaj i pleši, igraj se i radi – svaki dan od svega pomalo.
    *Svakog poslijepodneva odspavaj.
    *Kad izađeš u svijet, budi oprezan u saobraćaju, drži se za ruke i ne udaljavaj se od svog druga.
    *Ne zaboravi da čudo postoji. Sjeti se sjemenke u plastičnoj čašici: korijen je krenuo u dubinu, stabljika u visinu, niko ne zna zašto i kako, ali tako je sa  svima nama.
    *Zlatne ribice, hrčci, bijeli miševi, čak i sjemenke iz plastične čašice – jednom moraju da umru. I mi ćemo.
    *A zatim se sjetite svojih prvih slikovnica i prve riječi koju smo naučili – najveće i najvažnije od svih riječi – VIDI.
    Sve što treba da znate sadržano je negdje u ovom spisku. I zlatno pravilo, i ljubav, i temeljna pravila higijene. Ekologija i politika, ravnopravnost i zdrav život. Uzmite bilo koje od tih pravila, dodajte mu teške, odrasle i zvučne riječi i primjenite na život svoje porodice, posao, državnu politiku, svijet u kome živimo – i vidjećete da će pravilo ostati jasno, tačno i čvrsto.Zamislite, koliko bi bolji bio naš svijet kada bismo svi – čitav svijet – oko tri popodne pojeli malo keksa i napili se mlijeka i zatim prilegli da malo odspavamo. Ili kad bi se sve države pridržavale pravila da svaku stvar vrate tamo gdje su je i našle i da počiste nered za sobom.
Kao što je istina, ma koliko smo već odrasli, da je, kad izađemo u svijet, najbolje držati se za ruke i ne udaljavati se od svog druga."

Robert Fulghum

M!
<3 <3 <3 <3 (¯`v´¯) `*.¸ .*´ ¸.•´¸.•*¨) ¸.•*¨)

Fedor

• Stalni član
  • Double Trouble
Odg: Neke mudre misli
« Odgovori #1 : Lipanj 29, 2009, 23:11:07 poslijepodne »
Citat:
Svakog poslijepodneva odspavaj.

Ovo je najbolje.
Runjava nozdrva.

robinjo

• Novi član
  • **
« Odgovori #2 : Lipanj 29, 2009, 23:14:45 poslijepodne »
Gabriel Garcia Marquez

. . . Mislio sam na zavicaj, na rodnu kucu,zureci ovamo,i na nju ponekad. Sad sam mislio samo na nju. Bilo bi bolje da si me cekala, saputao sam u sebi... bilo bi lakse. Ne znam zasto, ali bi lakse bilo. Mozda si ti vaznija od zavicaja i rodnog doma, sad kad te nema. Kamo srece da te nema bilo bi lakse, bilo bi bolje. Bez tebe vise me bole tudje daljine,i prazni drumovi,i cudni snovi koje sanjam i na javi,a ne mogu da ih odagnam, bez tebe. Ne zalim, svejedno je, a dozivam njenu sjenu, njen nestali lik, da se oprostim poslednji put, da je ostavim jos jednom.
I uspio sam da je prizovem, da je stvorim od zelenog siblja, od sjaja vode, od sunceva svjetla... Stajala je daleka sva od sjena. Ako se dasak vjetra javi,nestace. Kasno je, nicega vise nema, osim u mojim mislima. Pa neka ni toga nebude...
Ukoliko ste poetska dusa i zelite da se ubijete a

Armin 46

• Stalni član
  • Spol: Muški
  • Bogati imaju novac, a siromašni ponos.
« Odgovori #3 : Lipanj 29, 2009, 23:16:01 poslijepodne »
Zivot je jedan , jedi, pij, uzivaj i fataj se zenskog batka
Nikome nije štetilo što je šutio, već što je govor

robinjo

• Novi član
  • **
« Odgovori #4 : Lipanj 29, 2009, 23:17:24 poslijepodne »
Pet stvari u zivotu koje se ne mogu vratiti

Devojka je cekala avion u cekaonici jednog velikog aerodroma. Posto je trebala dugo cekati, odlucila je kupiti knjigu kako bi joj vrijeme brze proslo. Uz knjigu kupila je i paketic keksa.
Sjela je u VIP cekaonicu kako je nitko ne bi uznemiravao. Kraj nje je bila stolica sa keksom, a sa druge jedan gospodin koji je citao novine. Kad je ona pocela uzimati kekse i gospodin je uzeo jedan. Ona se sokirala, ali nista nije rekla i nastavila je citati knjigu. U sebi je pomislila: ma gledaj ti ovo, da samo imam malo vise hrabrosti, do sada bih ga vec udarila... Svaki put kad je ona uzimala jedan keks, covjek pored nje, ne obazirajuci se ni na sta, uzimao je isto tako jedan. Nastavili su tako dok nije ostao samo jedan u paketu i djevojka pomisli: bas me zanima sta ce sada napraviti!!!
Covjek uzme posljednji i podijeli ga na dvoje!
Ovo je zaista previse, pomisli djevojka, sokirana uzme svoje stvari, knjigu, torbu i ode prema izlazu iz cekaonice. Kada se osjecala malo bolje, nakon sto ju je prosla ljutnja, sjela je na mjesto gdje nije bilo nikoga da bi izbjegla neke druge neugodne dogadjaje. Zatvori knjigu i otvori torbu da je ubaci u nju. U tom trenutku ugleda paketic keksa jos uvijek netaknut.
Postidje se kao kradljivac i tek tada shvati da je keks, isti kao njen, bio od gospodina koji je sjedio pored nje, ali koji je, bez sokiranja, nervoze ili prepotencije, podijelio i svoj posljednji komad sa njom, totalno suprotno od nje, kojoj su bili povrijedjeni ponos i osjecaji.

ZAKLJUCAK: Koliko puta u nasem zivotu cemo ili smo pojeli tudji keks, a da to nikad necemo ili nismo ni saznali?
Prije nego sto se dodje do brzopletog zakljucka i prije nego sto se pocne misliti lose, GLEDAJ sa paznjom detalje, vrlo cesto situacija nije onakva kako izgleda nama na prvi pogled!!!!

U zivotu postoji 5 stvari koje se ne mogu vratiti:
- Kamen kada je bacen;
- Rijec nakon sto je recena;
- Mogucnost nakon sto je izgubljena;
- Vrijeme kada je proslo;
- Ljubav za koju se NE BORI.

robinjo

• Novi član
  • **
« Odgovori #5 : Lipanj 29, 2009, 23:18:11 poslijepodne »
>  Na Istoku, sluzbenici rade od sedam do tri.
>  Na Zapadu, od devet do pet.
>  Sluzbenicki Istok se budi u pola sest.
>  Cinovnicki Zapad u sedam.
>  Mamurni Istok baulja kroz maglovito zimsko jutro, psujuci posao, drzavu,zivot, sudbinu.
>  Istok je poluobrijan. To je zbog toga sto se brijao sinoc, da bi ujutru mogao duze da spava.
>  Glatko izbrijani Zapad vozi se cutke metroom.
>  Istok prica politicke viceve u pretrpanom autobusu.
>  Zapad cita novine. Potpuna tisina. Niko ni sa kim ne razgovara..
>  Istok se zaljubljuje u nepoznatu sluzbenicu sa zelenim ocima izmedju tri
>  autobuske stanice. Naravno, on stize u pola osam na posao i kaze ljutito
>  sefu: Sta je? Pa nismo, valjda, na Zapadu?
>  Zapad pocinje da radi u devet.
>  U to vreme Istok vec polako pocinje da dolazi sebi. Popio je tri kafe i
>  procitao u novinama sta se dogadja na Zapadu. Do pola deset, Istok
>  razgovara o tome sta je sinoc bilo na televiziji.
>  Zapad vec uveliko radi. On ne moze da preprica sta se sve dogadjalo na
>  dvadeset i sedam televizijskih kanala, jer niko nije gledao isti
>  program.
>  U pola jedanaest, Istok koji je imao dva sata prednosti nad Zapadom,
>  odlazi na zasluzeni dorucak, koji se placa bonovima. Kao da je celoga jutra kopao, on doruckuje glavu u skembetu, gulase, pljeskavice, bureke,tripice, corbaste pasulje, jagnjetinu sa kupusom, podvarke i ostala laksa jela. Posle zvace cackalicu i popije tri piva, odlikovana na svetskoj izlozbi.
>  Zapad ima pauzu za rucak izmedju dvanaest i trinaest casova. On stojeci
>  pojede sendvic sa hladnom piletinom (belo meso) i popije 7 UP . Zatim se
>  vrati na posao. U hodniku kuce u kojoj radi popio je prvu instant-kafu iz kartonske solje.
>  Istok vec ima prednost od tri piva i dva vinjaka. Usput, cuo je za neku rasprodaju, pa je skoknuo da vidi o cemu se radi i vratio se posle dva sata u kancelariju.
>  Zapad se dogovorio da sastanak Sindikata bude odrzan u subotu, kada se ne radi. Odlucivace se o mogucem strajku.
>  Istok je preko Sindikata dobio zaledjenu junecu polutku, koju ce strpati u zamrzivac. Okrvavljeno odelo odneo je na hemijsko ciscenje.
>  U tri po podne Istok se vraca kuci. Pre toga svraca na pihtije i jos jedno pivo.
>  Zapad i dalje radi.
>  Istok ruca. Porodica ide na prstima, jer se tata premorio na poslu.
>  Zapad i dalje radi.
>  Istok je prilegao na divan i uskoro hrce, posto je prethodno novinama prekrio lice zbog muva. Bude ga u 19h30 da gleda televizijski dnevnik. Istok ima hiljadu primedbi na ekonomsku situaciju.
>  Zapad i dalje radi.
>  Posto je odgledao vesti, Istok se baca na laksu veceru: kuvana svinjska kolenica sa renom i crnjak od tasta sa sela.
>  Sest sati: Zapad se vraca kuci. Nema snage da cita novine u podzemnoj zeleznici. Zapad je iscedio sve iz Zapada.
>  Istok je sveziji uvece, nego ujutru! On vec igra karte sa kumovima I otvara trecu bocu crnjaka.
>  Na smrt umorni Zapad zbacuje mokasine sa nogu i pije viski da dodje sebi. Rusi se u fotelju i gleda treperave televizijske slike ne shvatajuci, uopste, sadrzaj. Pita se, ima li zivot bilo kakvog smisla ? Kuda sve to vodi? Zatim bezvoljno vecera: bleda atlantska riba bez ukusa i bareno povrce. Casa belog vina.
>  U tom trenutku, Istok je vec u prednosti za pet boca crnjaka.
>  Zapad odlazi rano na spavanje. Sutra je radni dan. Zapad ce ziveti samo preko vikenda. Od petka u pet po podne, do nedelje uvece.
>  Istoku je svaki dan praznik. Ne bih ziveo na Zapadu, kaze zeni, da mi daju million dnevno!
>  Zapad uzima pilulu za spavanje.
>  Istok lakomisleno pozajmljuje novac od Zapada.
>  Zapad odobrava kredite, da bi ziveo od kamata sa Istoka.
>  I Istok i Zapad spavaju kao bebe i sanjaju u bojicama.
>
> Momo Kapor (Halo Beograd, Druga knjiga)

robinjo

• Novi član
  • **
« Odgovori #6 : Lipanj 29, 2009, 23:19:51 poslijepodne »
Muskarci nikad ne zaboravite da je zena mlado od punice ;D

senija

• Stalni član
  • Spol: Ženski
  • volim -dakle postojim
« Odgovori #7 : Kolovoz 18, 2009, 14:48:39 poslijepodne »
ima jedan natpis kod mene u kancelarijii glasi ovako:
Daj mi Bože snage da izdržim što promijenit ne mogu,

Hrabrosti da promijenim što mogu.
i mudrosti da to dvoje razumijem.
Svako jutro ja to pročitam naglas i i počnem radit.
idemo dalje uz Božiju pomoć

Armin

• Stalni član
  • i nogom u guzicu je korak naprijed
« Odgovori #8 : Kolovoz 18, 2009, 15:13:38 poslijepodne »
ev jedne

nemeres mi toliko zuluma uciniti koliko ti ja mogu halaliti

arnaut_11

• Početnik
  • *
« Odgovori #9 : Veljača 03, 2010, 00:29:22 prijepodne »
Takt je vještina da nekome nešto dokažete, a da od njega ne napravite neprijatelja
ili budalu.

9

• Stalni član
  • Sve se mijenja sem kamenja..
« Odgovori #10 : Veljača 17, 2010, 15:00:06 poslijepodne »
Ko kaze da pusenje nije zdravo i da steti plucima?Moj doktor koji me je pregledao mi je rekao da poslije pusenja sa Clintonom moja pluca su u odlicnom stanju!

Monica Lewinsky
69-6=9

Grof_ED // Nerazzurro

• Stalni član
  • ××[.ROCK.IN.LOVE.]×× ××(PLAUDE CIVES!!!)××
    • Flickr /// grofed photostream
« Odgovori #11 : Veljača 17, 2010, 17:48:21 poslijepodne »
evo i ja da nešto postavim...

> Slatkim riječima se najbolje soli pamet! <

9

• Stalni član
« Odgovori #12 : Veljača 17, 2010, 19:30:07 poslijepodne »
Čudno je to kako je malo potrebno da budemo sretni, i još je   
čudnije kako nam baš to malo nedostaje.

Ivo Andrić
69-6=9

fwh

• Stalni član
  • "..na zidovima naši tragovi, mi kružimo k´o psi.."
    • info
« Odgovori #13 : Veljača 17, 2010, 20:17:22 poslijepodne »
Znam i ja jednu koju počesto koristim:

"Ko s djecom spava - popišan se budi!"
Ne da se usranom do potoka...

9

• Stalni član
« Odgovori #14 : Veljača 17, 2010, 20:38:13 poslijepodne »
Znam jednu mudru kletvu :

Da Bog da ti Bog dao zenu sa dvoja usta a bez ijednog uha.
69-6=9